VITAJTE

Obsah tejto stránky je prístupný len osobám starším ako 18 rokov.

Ľutujeme, ale váš vek nedosahuje hranicu 18 rokov.
Zadajte prosím váš dátum narodenia.
Potvrdiť

Zásady, ktorých sa treba držať

Aby sa nám alkohol nevymkol spod kontroly a nespôsobil nám vážne problémy, treba sa držať niekoľkých užitočných zásad:

 • alkohol je len pre dospelých nad 18 rokov
 • alkohol vždy treba piť s mierouu
 • nikdy nepožívajme alkoholické nápoje pred alebo počas riadenia auta alebo strojov
 • nikdy nepožívajme alkoholické nápoje počas tehotenstva
 • nikdy nekombinujme alkohol s liekmi
 • ženy by mali obmedziť pitie na jeden alkoholický nápoj denne, muži maximálne na dva

Rady pre mužov
a ženy

Muži a ženy sú biologicky odlišní, preto aj alkohol vplýva na mužov a ženy odlišne. Keďže ženy majú v tele nižší pomer vody ako muži, rýchlejšie sa opijú než muži rovnakej hmotnosti, ale zato im dlhšie trvá, kým vytriezvejú. Koncentrácia alkoholu v krvi závisí od niekoľkých vecí: od toho, akého sme pohlavia; koľko sme toho vypili; ako dlho už pijeme; čo sme jedli; od našej výšky a hmotnosti; od nášho zdravotného stavu.

Pozor na obsah alkoholu v tele

Naše telo začne rozkladať alkohol okamžite po jeho vypití, preto je ťažké presne definovať, koľko alkoholu máme v tele v danom čase, alebo aký na nás bude mať vplyv. Vieme však, že zdravá ľudská pečeň potrebuje približne 2 alebo 3 hodiny na rozklad a odstránenie v priemere 14 gramov alkoholu obsiahnutých v jednom štandardnom alkoholickom nápoji. Ak teda vypijeme štandardný pohár piva, vína alebo destilátu, v krvi budeme ešte stále mať nejaký alkohol ďalšie 2 alebo dokonca až 3 hodiny. Ak si večer poriadne vypijeme, ráno pri šoférovaní môžeme ešte stále prekročiť povolený limit.

Rozumná konzumácia

Mnohí ľudia to občas s pitím preženú, no máloktorí sú alkoholici. Napriek tomu, opiť sa nie je nikdy úplne bezpečné a mali by sme sa tomu vyhýbať. Rozumná konzumácia alkoholu môže zdraviu prospieť, kým zneužívanie alkoholu spôsobuje závažné poškodenie zdravia. Čo je teda rozumná konzumácia?

Väčšina vedcov a lekárov sa zhoduje na tom, že muži si bez problémov môžu dopriať od 10 do 20 gramov alkoholu denne (to predstavuje dve pivá) a môžu sa tým do určitej miery chrániť pred koronárnymi ochoreniami srdca, najmä ak sú vo veku 45 rokov a vyššie. Ženám sa odporúča nepresiahnuť 10 gramov denne – t. j. nevypiť viac než jeden pohár vína alebo piva.

Rady pre rodiny

Množstvo štúdií poukázalo na to, že rodičia majú silný vplyv na prístup k alkoholu a správanie svojich detí. Preto je potrebné povedať, že rodičia, ktorí konzumujú alkohol zodpovedne, predstavujú pozitívny príklad, ktorým sa pravdepodobne budú v budúcnosti riadiť aj ich deti.

Či už alkohol pijeme, alebo nie, ak máme deti, mali by sme sa s nimi porozprávať o rizikách spojených s nevhodnou konzumáciou alkoholu – pričom by sme mali podčiarknuť fakt, že pitie alkoholu u osôb mladších ako 18 rokov je protizákonné a pripomenúť, že aj poskytnutie alkoholu neplnoletým osobám je trestné.

Ako rodičia môžeme pomôcť naučiť svoje deti zdravo sa stravovať, pravidelne cvičiť a zodpovedne pristupovať k alkoholu. Keď príde správny čas, možno pred školskou oslavou, rodičia môžu začať rozhovor o alkohole. Cieľom je poskytnúť deťom uistenie, že môžu dôverovať svojmu úsudku a povedať „nie“ pitiu alkoholu pred vekom dospelosti, aj keď ich k tomu vyzývajú kamaráti. K tomu potrebujú mať úplné a neskreslené informácie. Musia pochopiť nebezpečenstvá, ale aj potešenie vyplývajúce z rozumnej konzumácie alkoholu.

Brožúrka „Hovorte s deťmi o alkohole“ Stiahnite si brožúrku „Hovorte s deťmi o alkohole“ s užitočnými radami.
Viac informácií o programe „Hovorte s deťmi o alkohole“ nájdete na www.rodicia.rozumne.sk.

Kto z nás by nikdy nemal piť

Pre niektorých z nás predstavuje alkohol príliš vysoké riziko. Alkohol by preto nikdy nemali piť:

 • deti a dorast
 • ľudia, ktorí nevedia piť s mierou – bývalí alkoholici, ľudia, ktorí majú problém s alkoholom a ľudia, u ktorých sa v rodine vyskytli problémy s alkoholom
 • tehotné ženy alebo ženy, ktoré by otehotnieť chceli
 • ľudia, ktorí sa chystajú viesť auto alebo stroje, alebo sa venovať činnostiam, ktoré si vyžadujú pozornosť, zručnosť alebo koordináciu
 • ľudia, ktorí berú lieky na lekársky predpis alebo voľne predajné lieky, ktoré môžu s alkoholom interagovať